blank blank blank

צור קשר

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

  המגזר החקלאי

  'שדה ושות' – משרד עורכי דין, נוטריון ומגשרים מספק ללקוחותיו מהמגזר החקלאי מעטפת של יעוץ ושירותים במגוון תחומים כגון: זכויות בנחלה והסדרת נחלה; הפשרת קרקעות לבנייה; שימושים חורגים; עסקאות בנחלות ובהרחבות; סכסוכי גבולות; חברות באגודה, ועוד.

  כמו לכל מגזר אחר בישראל גם למגזר החקלאי יש צרכים ואתגרים משפטיים ספציפיים הדורשים התמחות משפטית ספציפית. זה, בדיוק, התפקיד של עורך דין למגזר החקלאי. באופן מעט אירוני, דווקא העשורים האחרונים בהם נרשמה נסיגה במספר החקלאים בישראל, כאשר הרבה קרקעות חקלאיות שינו ייעוד ואגודות שיתופיות (מושבים וקיבוצים) הופרטו ועברו להתנהלות פחות קולקטיביות, חידדו את הצורך בתחום הייחודי הזה. חלק משמעותי מהתחום נוגע לתחום הקרקעות בסוגיות כמו שינוי ייעוד והפשרת קרקע לבנייה, היוון, שיוך דירות ומעבר לבעלות פרטית, הפקעות, מיסוי, זכות שימוש וסכסוכים על קרקעות. 'שדה ושות' – משרד עורכי דין, נוטריון ומגשרים הינו משרד היודע לטפל במקצועיות בסוגיות אלה.

  זכויות המגזר החקלאי

  המגזר החקלאי מנסה מזה שנים לעגן את זכויותיו בקרקע והחלטות של רשות מקרקעי ישראל בנושא זה משתנות חדשות לבקרים. לכן נדרשת כאן מומחיות של עורך דין למגזר החקלאי. כמו כן במושבים וקיבוצים רבים קיימת נגיסה מתמדת של קרקעות חקלאיות מצד הרשויות לצורך שינוי יעודן למגורים בעיקר באמצעות הותמ"ל (הועדה למתחמי דיור מועדפים), וועדות גיאוגרפיות להעברת הגבולות המוניציפאליים של היישוב לעיר הסמוכה. צריך עו"ד מומחה למגזר החקלאי על מנת להילחם בצורה המקצועית ביותר בגזירות אלה. ואם לא די בכך, הגיע תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה שמכוחו מוטלים קנסות כבדים על חקלאים שאצלם מתגלים שימושים חורגים בנחלות. עו"ד מומחה למגזר החקלאי כמו 'שדה ושות' – משרד עורכי דין, נוטריון ומגשרים יודע להתמודד עם הליכים אלה ולעשות להפחתה בקנסות ואף לביטולם.

  הסדרי פריסת חוב וחוק גל

  בסוף שנות השמונים, אחרי שנות ההיפר-אינפלציה, מצאו את עצמם מרבית המושבים והקיבוצים על פי תהום. לא מוגזם יהיה להגיד שההתיישבות העובדת והמגזר החקלאי בישראל הגיעו למצב של כמעט חדלות פירעון. על רקע המציאות הלא פשוטה שכללה סגירה של ברזי אשראי והליכי גבייה ופירוק מצד המערכת הבנקאית ונושים אחרים, נעשו כמה ניסיונות למצוא נוסחה להסדר חוב שתאזן בין זכויות הנושים לבין יכולתן של האגודות השיתופיות להמשיך להתקיים ולקיים את הקהילה.

  ב-1992 נחקק חוק גל שבמסגרתו התאפשר למושבים וקיבוצים שבחובות להיכנס להסדר מיוחד שמאפשר את שיקומם בלי להגיע למצב של פירוק מלא. החוק הזה אמנם איפשר להתיישבות העובדת לנשום אך יצר מערבולת משפטית ארוכה ומסובכת שכללה את פסיקת בג"ץ בנק מזרחי ("הקשת המזרחית") המפורסמת ומאות מקרים ונגזרות פרטיים שדרשו התמודדות משפטית. גם היום, חלק ניכר מעבודת עורך הדין למגזר החקלאי קשורה בטיפול בהסדרי פריסת חוב, ובהיבט הזה ההשפעות של חוק גל עדיין מורגשות ועו"ד כמו 'שדה ושות' – משרד עורכי דין, נוטריון ומגשרים יודע לטפל בכך.

  אגודות שיתופיות והרחבות

  זירת פעולה נוספת בה נדרשת מומחיות של עורך דין למגזר החקלאי קשורה במעמדן ובזכויותיהן של האגודות השיתופיות. למרות שחלק הארי של הקיבוצים הופרט וברבים מהם הוקמו הרחבות שמעמדן מיוחד, הבתים והקרקעות עצמן נמצאים בשטח השיפוט של הקיבוץ אך הדיירים אינם חברי קיבוץ מלאים. האנומליה הזו מולידה אי בהירות רבה שלעתים עלולה לגלוש לעימות משפטי. באופן טבעי, גם בסוגיות אלו המומחים המשפטיים המובילים הם לרוב עורכי דין למגזר החקלאי כגון 'שדה ושות' – משרד עורכי דין, נוטריון ומגשרים.

   ייעוץ ראשוני וקביעת פגישה

   08-9415022

   או מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

    נא בחרו את סוג הפנייה >>
    להסדרה או בירור חובפונה חדש, יעוץ ראשוני

    ייצוג נושים

    ייצוג נושים - כל מה שרציתם לדעת נושים ניצבים במקרים רבים בין הפטיש לסדן: מצד אחד...

    המשך קריאה

    ליטיגציה מקרקעין

    ליטיגציה מקרקעין - מה חשוב לדעת? ליטיגציה מקרקעין היא שירות רב ערך. הכוונה היא לייצוג לקוחות...

    המשך קריאה

    בן ממשיך

    אחד מהנושאים שרבים אינם מכירים בהם, הוא הנושא של בן ממשיך. נושא זה נמצא כיום...

    המשך קריאה